MONITORING

PRACY WĘZŁÓW

CIEPŁOWNICZYCH

 

 

 

 

 

 

 

 
             

l

  REKORDOWE TEMPERATURY -   W DNIU 19 lipca 2014 ROKU  W DARŁOWIE ŚREDNIA DOBOWA TEMPERATURA 27,4 st. C

 

  REKORDOWE TEMPERATURY -   W DNIU 6 LUTEGO 2012 ROKU  W DARŁOWIE ŚREDNIA DOBOWA TEMPERATURA -15,7 st. C

 

 

Ostrzeżenia meteorologiczne 

Burze.dzis.net 
Strona na temat zagrożeń pogodowych  

Mapa burzowa Polski

 

CENTRALNE OGRZEWANIE

cs

 

                                               Pobierz plik

 

 

 

 

Zasady racjonalnego ogrzewania i oszczędzania ciepła

Oszczędzanie energii, zarówno elektrycznej jak i cieplnej to temat od kilkunastu lat bardzo popularny. Wzrost zainteresowania oszczędzaniem ciepła zauważalny jest głównie wśród właścicieli mieszkań, gdzie zamontowane zostały podzielniki ciepła lub ciepłomierze. Tu właściciele wprost i finansowo mogą odczuć wpływ swoich zachowań na rachunek za ciepło. Tam, gdzie nadal funkcjonuje system rozliczeń ryczałtowych (wg. m²) zachowania pro-oszczędnościowe zauważalne są znacznie rzadziej.

Racjonalnie znaczy ekonomicznie
Racjonalnym oszczędzaniem można nazwać działania, prowadzące do obniżania kosztów ogrzewania przy zachowaniu odpowiedniego komfortu cieplnego, który dla każdego jest inny. Jednocześnie, racjonalne oszczędzanie nie powinno wpływać negatywnie swoim działaniem na komfort i życie innych mieszkańców oraz na sam budynek. Niestety, zdarza się często, że oszczędzanie ciepła przez mieszkańców nie idzie w parze z dbałością o stan techniczny obiektu. Dzieje się tak dlatego, że część mieszkańców zaczyna przesadnie oszczędzać, wpływając tym samym na odczuwalny dyskomfort całego budynku (np. zawilgocenia, zagrzybienia), co w konsekwencji wymaga poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na remonty. Dlatego coraz częściej mówimy nie o samym oszczędzaniu, a o racjonalnym korzystaniu z ciepła lub wręcz o zarządzaniu energią.

To nie wszystko
Jak wskazują efekty działań energooszczędnych, zmiany nawyków użytkowników lokali mogą doprowadzić do obniżenia opłat za ciepło nawet o 15 proc. Oczywiście większe oszczędności uzyskamy podejmując działania termomodernizacyjne budynku (jeżeli budynek tego wymaga), takie jak: wymiana okien, modernizacja instalacji, docieplenie ścian. Przy ich prawidłowym wykonaniu oszczędność ciepła sięgnąć może nawet 30 proc., wymagają one jednak odpowiednich nakładów finansowych.

Proste zasady
Oto kilka najważniejszych porad dla użytkowników mieszkań/lokali, które wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania.
 

Wietrzenie

Pomieszczenia należy wietrzyć krótko i intensywnie, zakręcając przy tym zawory przygrzejnikowe, pokrętło ustawione w pozycji *.


 

 

nocPodczas nieobecności w domu, w nocy oraz w pomieszczeniach rzadko używanych temperatura może być niższa - warto zatem ustawić zawory przygrzejnikowe na minimalny poziom poboru ciepła.


 

 

meble

 

 

Nie należy zasłaniać grzejników zasłonami lub meblami ponieważ uniemożliwia to prawidłowe rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu.


 

 

okna

 

Warto korzystać z energii słonecznej w ciągu dnia i nie zasłaniać okien w budynku usytuowanym w nasłonecznionym miejscu. 

Należy dbać o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych, takich jak klatki schodowe, piwnice czy suszarnie. Zbytnie wychłodzenie budynku, szczególnie w okresach przejściowych, powoduje zwiększony pobór ciepła przy uruchomieniu ogrzewania - dlatego dbać należy o utrzymanie stałej temperatury ścian (zapewnienie całorocznej dostawy Ciepła Systemowego w warunkach automatycznej regulacji gwarantuje taką możliwość bez konieczności myślenia o tym).
 

 

 

 

 

 

CIEPŁA WODA UŻYTKOWA

100_2339